Domuz Avı için En İyi Av Tüfeği

Domuz avı için en iyi silah

Domuz avında ideal namlu boyu

Domuz avı için fişek

Domuz avında hangi fişekler kullanılır?

Domuz avında fişek seçimi

Domuz kurşunu seçimi

Domuz avında şok seçimi

Slug namlu nedir?

Slug namlu ne demek

Slug namlu ne işe yarar

Slug namlu av tüfekleri

Slug namlu av tüfeği

Slug namlunun özellikleri

Slug namlunun özelliği

Tek kurşun av fişekleri

Tek kurşun atış teknikleri

Domuz Avı için En İyi Av Tüfeği

Domuz Avı için Tavsiyeler

Videoyu izlemek için önizleme resmine tıklayınız.

Yaban Domuzu Avı

Domuz avında uzak mesafe atışları nadiren yapılır. Ava çoğu zaman yakın hatta bazen çok yakın mesafelere atış yapılır. Ayrıca yaban domuzları çok hızlı hareket eder. Ani bir şekilde gözükür ve gözden kaybolurlar. Azami atış mesafesi genellikle 50 metredir.

Domuz Avında Azami Atış Mesafesi 50 Metredir

Domuz Avında Azami Atış Mesafesi 50 Metredir

Bir yaban domuzunun azami ağırlığının yaklaşık 150 kilogram olduğunu farz edersek ve azami atış mesafesinin 50 metre olduğunu düşünürsek, domuzu durdurmak için ihtiyaç duyulan asgari kinetik enerji 2000 jul’dür. İyi kalite 12 ve hatta 20 çap tek kurşunlar bile ihtiyaç duyulan bu kinetik enerjiyi sağlar.

Domuz Avında Fişek Seçimi

Domuz Avında Fişek Seçimi

Yivsiz Av Tüfekleri ve Fişekleri

Domuz avında kullanılan çok çeşitli tüfek seçenekleri vardır. Bazı avcılar hala süperpoze ve çifte gibi iki namlulu tüfek modellerini tercih ederken, bazıları ise kuş avı için tasarlanmış tüfekleri kullanır. Bu tip tüfeklerin iş görmesine rağmen emniyet ve kullanışlılık açısından özellikleri sınırlıdır.

Domuz Avı için En İyi Silah

Domuz Avı için En İyi Silah

Yivsiz av tüfeklerinde genellikle namlu boyu ortalama 65 ve 71 cm arasındadır. Öte yandan Slug tüfeklerin namlu boyu genellikle 50 ve 61 cm arasındadır.   

En iyi kalite modern fişeklerle piyasada bulunan en kısa 48 ve 50 cm namlu boyları sevk barutunun güvenli şekilde yanması için yeterlidir.  Ama eğer kullanılan fişek yavaş yanan sevk barutuna sahipse, 55 ve 61 cm namlu boylu tüfekler kadar performanslı olmaz. Namluda türbülansa yol açtığı için tek kurşunun hedefe ulaşıncaya kadar seyahat ettiği menzil yolculuğunda sapma meydana gelir.

Kuş avı için yapılmış tüfekler genellikle sabit dar şokludur. Dar şoklu namlularla her durumda tek-kurşun atılamaz. Namluya zarar vermeden içinden geçecek kadar yeterli küçüklükteki tek kurşunları bile 3 çentikli şoktan daha dar şoklu namlularla atılmaması lazımdır.  1 ve 2 çentikli şoklarla tek kurşun atmak özellikle eski ve iyi korunmamış namlularda şişme ve yarılmaya neden olur.  Bu durum özellikle yavaş yanan fişeklerde veya namluda tıkanıklık meydana geldiğinde geçerlidir. Küçük bir yaprak parçası bile buna neden olabilir. Uygulamada, haddinden fazla şekil değiştiren tek kurşunun isabet hassasiyetinde kötüleşme kaçınılmazdır. 3 çentikli ve daha geniş şoklar genellikle isabet hassasiyetini kötüleştirmez hatta bazı durumlarda iyileştirir.

Domuz Avında Şok Seçimi

Domuz Avında Şok Seçimi

Yeterli isabet hassasiyeti miktarı: Yivsiz, Slug tüfekler için 50 metre mesafede 3 köşe teşkil atışlarında 3 inç yani 7,6 cm’dir.  

İmalatçı tarafından fişek paketinin üzerinde aksi belirtilmedikçe piyasada yaygın olarak bulunan (Brenneke, Gualandi, Foster) tek kurşunlar şoklu tüfeklerle de atılabilir.

Domuz Avı için Tek Kurşun Av Fişekleri

Domuz Avı için Tek Kurşun Av Fişekleri

Şimdi bahsedeceğimiz sınırlar göz önünde bulunduğunda tek kurşun fişekleri atmaktan kaçınmak için bir neden yok.

Ancak haddinden fazla güçlü fişekleri atmaktan kaçınmak gerekir.

Tek kurşun fişekler namluya şiddetli baskı yapar. Çünkü en yüksek basınç noktası namlu duvarının genellikle daha ince olduğu yaklaşık 10 cm ilerisidir. Ayrıca tek kurşun sıkışmış vaziyette şokun içinden geçer.

En yüksek basınç noktası namlu duvarının genellikle daha ince olduğu yere doğru yaklaşık 10 cm kaydığı için tek kurşun fişekler…

Belli emniyet nedenlerinden dolayı, namlunun sağlamlığından kesin emin olmadıkça tek kurşun fişekleri eski tüfeklerle atmamak gerekir.

Domuz Avında Tek Kurşunun Sapma veya Sekmesi

Domuz Avında Tek Kurşunun Sapma veya Sekmesi

 

Tek kurşunların dal veya çalıya çarpması halinde kolaylıkla mermi yolundan saptığını ve hatta taş ve ağaca değdiğinde ciddi şekilde sekme yaptığını unutmamak gerekir.

Tek kurşunlar hareket gücünü kaybedip yere düşünceye kadar son derece tehlikelidir.

Domuz Avında Tek Kurşun Av Fişeğinin Azami Menzili

Domuz Avında Tek Kurşun Av Fişeğinin Azami Menzili

 

Yivsiz av tüfeklerinin teorik atış mesafesinin 1500 metre civarında olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.

Tüfeğin kendi çapının haricindeki fişekleri asla atmaya çalışmayın.

Domuz Avı İçin Yivli Namlulu (Rifled Slug) Tüfeklerde Sabot Tek Kurşun Fişekler Kullanılır

Domuz Avı İçin Yivli Namlulu (Rifled Slug) Tüfeklerde Sabot Tek Kurşun Fişekler Kullanılır

Atmayı düşündüğünüz fişeğin yivsiz namlular için mi yoksa yivli namlular için mi üretildiğinden emin olun.

 Yivli namlulu yivsiz av tüfekleri piyasada az bulunur.

Domuz Avı İçin Yivli Namlulu (Rifled Slug) Yivsiz Av Tüfeği

Domuz Avı İçin Yivli Namlulu (Rifled Slug) Yivsiz Av Tüfeği

Mesela İtalya’da bazı 12 çap modellerinde sadece özel amaçlı olarak bulunur. 

Yivli namlulu yivsiz av tüfeklerinin az bulunmasının nedenleri:

Etkili menzili belirli oranda arttırmasına rağmen, genellikle daha uzun ve bu yüzden daha az manevra yeteneğine sahip olmaları neticesinde bir yivsiz av tüfeği için belirgin bir dezavantaj teşkil etmiş olur.

Domuz Avı için En İyi Av Tüfeği Slug Namlulu Av Tüfekleridir

Domuz Avı için En İyi Av Tüfeği Slug Namlulu Av Tüfekleridir

Sonuç olarak, domuz avı ve tek kurşun atışları için tüfek seçiminde yapılacak en doğru tercih tek kurşun atmak için özel tasarlarmış Slug namlulu tüfek modelleridir. 

Bir slug namlunun ilk bakışta görülen özellikleri:

Hedefe daha iyi nişan almayı sağlayan ve nişangâh açısı için kolayca yükseklik ayarı yapılabilen gez ve sağ-sol ayarı yapılabilen fiber optik arpacığa sahip olmasıdır.

Genel olarak bu bilgileri Benelli İtalya’nın resmi internet sitesinden aldım Türkçe’ye tercüme ettim ve temsili görüntülerle video haline getirdim.

Video faydalı olduysa “Beğen” ve “Paylaş” düğmelerine tıklayarak diğer meraklıların da görmesini sağlayabilirsiniz.

YouTube’da “Abone Ol” ve Facebook’ta “Beğen” düğmelerine tıklayarak yeni videolardan haberdar olmak için takip edebilirsiniz.  

Tags: , ,


Yazar Hakkında

Av tutkunu, doğa hayranı, silah ve atış meraklısı, güvercin sever, amatör film yapımcısı, profesyonel bilgisayar ve internet kullanıcısı, İngilizce çevirmen, yazar.