Yayınlanma Tarihi Mart 19th, 2013 | Yazar bilalarabaci

Trap Atış Yarışması – Lüleburgaz 2012

Lüleburgaz Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü
ile
Bıldırcın Avı ve Trap Atış Yarışması

Lüleburgaz Avcılık Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Başkanı Olcay Şentürk ve Culluk.com/Forum müdavimlerinden İlksin Köksal’ın daveti üzerine Kadir Karakaş ve ben Bilal Arabacı, Bıldırcın Avı ve Trap Atış Yarışması Etkinliğine katılmak üzere 22 Eylül 2012 Cumartesi öğlenden sonra ikametimiz İstanbul/Bahçelievler/Yenibosna’dan Kırklareli/Lüleburgaz’a doğru yola koyulduk. İkindi saatlerinde Lüleburgaz’a ulaştığımızda Başkan Olcay Şentürk,İlksin Köksal ve Halit Bezer’ın cana yakın merhabalaşmasıyla karşılandık. Akşam yemeğini, yine her biri usta avcı olanFaik Tufan ve Galip Çetin’in işlettiği Tepe Restorant’ta İlker Velik, Gürel Güreler, Tolga Erginer, Bilal Arabacı, Faik Tufan, İlksin Köksal, Kadir Karakaş, Olcay Şentürk, Tacettin Ediz ile birlikte yedik. Yemekler gayet lezizdi, yapanların ellerine sağlık, ödeyenlerin keselerine bereket.

Cömert Başkan Olcay Şentürk ve diğer Lüleburgazlı dostlar misafirperverlikte müthişti. Akşam yemeğinin ardından başkan Olcay biziotele de yerleştirdi.

23 Eylül 2012 Pazar sabahı erkenden uyanıp Bıldırcın Avı yapmak için meraya doğru yola koyulduk.

Yalçın Özen, Gürel Güreler, İlksin Köksal, Kadir Karakaş ve Olcay Şentürk birlikte bıldırcın avına başladılar.İlksin Köksal’ın yurt dışından getirttiği sarı beyaz renkteki İngiliz Setter çok hareketliydi. Avcı kolunun yüz metre önünden uçuveren bir bıldırcının kokusuna ferma veren İlksin Köksal’ın sarı beyaz İngiliz Setter’ine, Olcay Şentürk’ün meşhur İngiliz Setter Radentis’in (İtalya’da bir köpek çiftliği) soyundan Tango isimli köpeği sürünerek diğer köpeğe şahane hareketlerle patrone yaptı. Sonrasında yürümeye devam ettik. Kadir Karakaş’ın sol ayağının dibinden kendiliğinden uçuveren bir bıldırcına Kadir Karakaş tüfeğini kapattı ama acemiköpeklere idman olsun diye tetiği düşürmedi. Biraz daha arayışın ardından istediğimiz gibi bir bıldırcın bolluğu olmadığından merayı terk etmek üzere arabalara doğrugeri dönüşe geçtik.Arazi çok geniş ve uzun otluklarla kaplıydı. Köpeklerin alçaktan sürünerek keskin hareketlerle ferma verme tarzlarından dolayı ve çoğu zaman yerle bir şekilde ferma verdiklerinden, ferma verdiği anda köpeğin nerede olduğunu görememe nedenlerinden dolayı Tango’da Beeper tasma vardı.

Arabaların yanına vardığımızda bir beeper, ferma sesinde kısa kısa ötüyordu. Başkan Olcay,Tango’ya “Gel! Gel!” diye seslendi. Tango istifini bozmadı, fermada kesin kuş vardı.Olcay başkan arabadan iki fişekle birlikte tüfeğini aldığı gibi fermada bekleyen Tango’ya doğru yürümeye başladı. Köpeğeiyice yaklaştığı andaparlayan bıldırcını tek atışla avladı.

İlksin Köksal, yavru Setter köpeğinin, fermada bekleyen Tango’ya patrone (avı önce bulup adeta donup kalarak hareketsizce işaret eden köpeğe saygı duruşu) yapmasından hoşnut kalmıştı. Bıldırcın elinde şunları söyledi: “Mera çok güzel fakat bu sene bıldırcın göçü geç kaldı. Az kuş olmasına rağmen köpekler uğraşıyorlar, buluyorlar. Bakalım, bir olsun bizim olsun diyoruz ve aramaya devam ediyoruz.”

Bıldırcın avını sonlandırdıktan sonra saat 11:00’de başlayacak olanLüleburgaz Avcılık Atıcılık ihtisas spor kulübü tarafındanher yıl geleneksel olarak düzenlenen “Trap Atışları” etkinliğine dahil olmak üzere Eksibedir koruluğuna gittik. Eskibedir’deki poligonda seyircilerin ağırlanması için gereken her şey düşünülmüştü. Birçok poligonun eksikliği olan tuvalet ihtiyacı için, Lüleburgaz Belediyesi 2 adet gayet temiz ve düzenli tuvalet tahsis etmişti. Pilav Ayran ikramları, yönetimin güler yüzlü tavırları hoştu. Kulüp içi Amatör Kategori ve Lüleburgaz dışından gelen misafirler için Profesyonel Ferdi kategori olmak üzere müsabaka 2 kategori halinde yapıldı.Müsabakaya çok sayıda davetli ve yarışmacı katıldı. Dereceye giren atıcılara Lüleburgaz Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü logolu kaliteli svetşört kamuflaj üst giysi, fişeklik, gözlük ve kupa gibi ödüller verildi.

Amatör Atış Kategorisi:
Üçüncüsü: Levent Kurtoğlu
İkincisi: Cihan Çamlıca
Birinci: Cemil Efel

Profesyonel Atış Kategorisi:
Üçüncü: Olcay Şentürk
İkinci: Murat Sakarya
Birinci: Volkan Akgüneş

Kadir Karakaş Amatör Atış Kategorisi Üçüncüsü Levent Kurtoğlu’na Kupasını Takdim Etti.

Başkan Olcay Şentürk-kendi koyduğu hediye tüfeği- Amatör kategorisi birincisi Cemil Efel’e bizzat kendisi takdim etti.

Başkan Olcay Şentürk,Atış Yarışmasına hem Ev sahipliği yaptı hemde üçüncü olma başarısını gösterdi.

Başta başkan Olcay Şentürk ve diğer tüm Lüleburgazlılara gösterdikleri harika misafirperverlikten dolayı çok teşekkür ediyorum, sağ olsunlar.
Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim Olcay Şentürk’ün ve İlksin Köksal’ın köpeklerinin avın heyecanını arttıran çok estetik ve kıvrak hareketlerle ferma vermelerini çok beğendim. Herkese keyifli etkinlikler ve bol avlar diliyorum.

Tepe Restorant’ta Avcı Dostlarla Akşam Yemeği Yerken

Tags: , , , , ,


Yazar Hakkında

Av tutkunu, doğa hayranı, silah ve atış meraklısı, güvercin sever, amatör film yapımcısı, profesyonel bilgisayar ve internet kullanıcısı, İngilizce çevirmen, yazar.Sayfa Başına Git ↑

Avcılık Avcılık