Lüfer Avı Nasıl Yapılır?

LÜFER AVI NASIL YAPILIR?

Kadir USLU, ülkemizin seçkin avcı internet sayfalarında yazarlık yapan, daha çok “Ladacı Kadir” lakabı ile bilinen, Kaner Otomotiv’in sahibi ve yöneticisidir. Bıldırcın, Çulluk, Tahtalı ve Ördek avı gibi kara avlarının yanı sıra Lüfer avı gibi balık avlarını da etkin şekilde yapan, hem avcı, hem de amatör balıkçıdır.

Kadir USLU, bir Lüfer avı gününü ölümsüzleştirmek için video yapmak istiyordu. Bende hem avcılığa hem de film yapımcılığına meraklı biri olarak Kadir USLU’nun bu davetine seve seve icabet ettim.

İlk defa lüfer avına çıktığım, dolayısıyla lüfer avı hakkında yeterli bilgim olmadığı için Kadir USLU’yu soru yağmuruna tutum. O da sağ olsun hiç sıkılmadan bütün sorularıma cevap verdi. Bu bilgiler benim gibi balıkçılığa yeni merak salanlara faydalı olacaktır düşüncesiyle sizlerle de bu lüfer avı günümüzü paylaşmak istedim.

Lüfer Avı 2013 İstanbul/Pendik Videosunu İzlemek için önizleme resmine tıklayınız.

İstanbul’da Lüfer Nerede Tutulur?

İstanbul/Pendik Marina’dan yani İDO Pendik-Yalova Feribotu çıkışının önünden motorlu tekne ile Marmara Denizine açılıp Pendik tersanesinin bulunduğu yerdeki askeriyenin karşısında avlandık.

İstanbul/Pendik Marina Sabah Manzarası

İstanbul/Pendik Marina Sabah Manzarası

Lüfer Boyları:

Lüfer balığının büyüğüne Kofana, küçüğüne Sarı Kanat denir. Lüfer balığının boyları küçükten büyüğe şu şekilde sıralanır: Yaprak, Çinekop, Kaba Çinekop, Sarı Kanat, Lüfer, Kaba Lüfer, Kofana.

Önce Emniyet Sonra Hareket:

Lüfer’in kelimenin tam anlamıyla “dişli” bir balık olduğu ve insanın parmağını ısırarak koparabileceği bilinir.

Lüfer Takımı Nasıl Hazırlanır?

İşin anahtarı taze yemdir. Yem olarak zargana balığı kullandık. Maket bıçağı (falçata) yardımıyla fileto çıkarılan zargananın kuyruğu da özenle ortadan ikiye bölünür.  

Lüfer Avı İçin Yem Olarak Zargana Balığı Kullandık

Lüfer Avı İçin Yem Olarak Zargana Balığı Kullandık

Kadir USLU: Bunu bir kuyruktan iki kuyruk çıkarıyoruz. Kuyruksuz oldu mu esprisi yok.

Lüfer Avı İçin Yem Olarak Kullandığımız Zargana Balığı Düzgün Kesilmeli

Lüfer Avı İçin Yem Olarak Kullandığımız Zargana Balığı Düzgün Kesilmeli

Lüfer avını yaptığımız takımın ismi “Uzun Olta”.

Yemin (zargananın) alt kısmı dikkatle kesilerek atılır:  Yemi uzun oltaya (takıma) taktığımız zaman daha iyi slalom yapması yani aslına uygun gibi yüzmesi için yemin karın kısmını alıyoruz. Uzun oltaya (takıma) taktığımız yem şekilsiz olduğu zaman dönebiliyor, bu istenmeyen bir durumdur.

Kadir USLU özenle kesip çıkardığı Zargana filetolarını avlanmaya başlayacağı zamana yani oltaya takana kadar süre de bile yemin tazeliğini muhafaza etmek için buz torbaları ile birlikte strafor beyaz-köpük yalıtım kutusuna yerleştirdi.

Uzun Oltaya Zargana Nasıl Takılır?

Kadir USLU: Uzun oltada iki tane iğne kullanıyoruz. İğneler genelde 1,0 veya 2,0 olarak kullanılır. İğneler fırdöndülerle birbirine eklenmiş vaziyettedir. İlk iğne kuyruğa yakın ikincisi de “sidiklik” diye tabir ettiğimiz kısma gelir. Lüfer’in en çok sevdiği yer burasıdır.  Ben genelde çift gaga iğnesi ve fiber ip kullanıyorum. Çift gaga iğnesi kullandığım için yemin geriden gelirken dönmesini asgariye indirmiş oluyorum.  Kaşık yeme hareket kazandırıyor. Geriden gelen yemin, aynı zargana gibi kuyruk atmasını sağlıyor ve parlak olması da balığı cezp ediyor. Bu kaşıklar bildiğimiz çay kaşığından bile yapılabiliyor ve bu şekilde şekillendiriliyor.  Gaga iğnesiyle yemin tam dik ve düz olmasını sağlayarak işlemi bitiriyoruz. Şu anda bu oltamız suya hazır. Biraz sonra KRAL LÜFER’i avlayacağız. Rastgele.

Lüfer Avı İçin Kullanacağımız Takımın İsmi Uzun Olta

Lüfer Avı İçin Kullanacağımız Takımın İsmi Uzun Olta

 

Lüfer Avı İçin Kullandığımız Takım Uzun Olta'nın Ayrıntıları

Lüfer Avı İçin Kullandığımız Takım Uzun Olta’nın Ayrıntıları

Oltamızı buna asacağız. Seyir halinde giderken balık vurduğunda antenimiz yatacak ve zil de çalacak.

Lüfer Avı İçin Tekneyle İstanbul/Pendik Marina'dan Açılırken Kadir USLU

Lüfer Avı İçin Tekneyle İstanbul/Pendik Marina’dan Açılırken Kadir USLU

Yemimize son şeklini verelim ve denize bırakalım.

Lüfer Avı İçin Uzun Oltayı Denize Bırakıyoruz - Hadi Rastgele

Lüfer Avı İçin Uzun Oltayı Denize Bırakıyoruz – Hadi Rastgele

Buna biz sıralı takım diyoruz. 3 tane kurşundan oluşuyor. Kurşun aralıkları meranın suyun konumuna göre değişiyor. Bu merada ortalama 10 metre derinlik var. Kurşun ağırlıkları 100 gram, 80 gram ve 40 gram. Kurşun aralıkları 3 kulaç, 3,5 kulaç. Kulaç sayıları ve kurşun ağırlıkları meraya göre değişir. Salıyoruz ve bundan sonra da 8 kulaç bırakıyoruz ve oltamızı antenimize asıyoruz. Hadi rastgele.

Bunlar hep oltacı arkadaşlarımız. Hepsi balıkçı esnaflar. Geçimini bundan sağlayan insanlar. Bu sene çok güzel lüfer oldu. Oltacı esnafı para kazandı. Bizde amatör balıkçı olarak keyfimizi bu zevkimizi yerine getiriyoruz.

Bizim avlandığımız bu merada balık enteresandır askerin korumasında. Balıkçı esnafıyla, oltacıyla asker arasında böyle küçük nüanslar oluşuyor. Asker kovalıyor. Balık da askerin yanına kaçıyor. Böyle enteresan durumlarda oluyor. Şu anda balığın olduğu bölgeye giremiyorlar mesela.

Bilal ARABACI: Termosta kaynar suyun çantada hazır. Sabah kahvaltısını genelde burada yapmayı yeğliyorsun herhalde.

Balıkçı ve Avcı Doğayı Sever - Denizde Kahvaltı Çay Kahve Keyfi

Balıkçı ve Avcı Doğayı Sever – Denizde Kahvaltı Çay Kahve Keyfi

Kadir USLU: Kesinlikle, burada yapılan kahvaltının tadı hiçbir yerde olmuyor, avda olduğu gibi.

Bilal ARABACI: Lüfer avını cazip kılan ne demiştin ağbi? Bir anda vurması mı? Heyecanı nerede, lezzetinde mi?

Kadir USLU: Uçar-kara avında da böyledir, balıkta da aynıdır. Lüfer geldiği anda misina elindeyse balık ani bir hareket yapıyor ve inanılmaz adrenalin bir salgılıyorsun ve o arada balığı tutuğumuzda tekneye içeriye alana kadar bizim dünyayla bağlantımız kesiliyor. İnanılmaz bir adrenalin.   

Bilal ARABACI: Diğer balık avlarında bunu yaşayamıyor muyuz peki?

Lüfer Ne Zaman Avlanır?

Kadir USLU: Ben hobi olarak tamamıyla lüfer balığını sezonunu bekliyorum. Yani av sezonunu bekler gibi bu sezonu bekliyorum. Ağustos 15’ten sonra ben devamlı denizdeyim. Kasım’ın sonuna kadar sürüyor.

Lüfer Mevsimi Ne Zaman Başlar? Ağustos 15 ile Kasım ayı sonu arasında yakalanır.

Kadir USLU: Dumanı tütüyor… Denizin orta yerinde kaynamış su ile kahve keyfi derken. Zil çaldı. Balığımız geldi ve kaçtı. Isırdı gitti zannediyorum, bir bakalım.

Bilal ARABACI: Yemin durumundan anlayacaksın değil mi?

Kadir USLU: Evet, iki iğnenin arasından ısırdı gitti.

Bilal ARABACI: O ısırılmış yem kullanılabilir mi?

Kadir USLU:  Değil, şimdi yenisini takacağız.  Kaşığın esprisi bu işte. Yeme gerçekçi hareket veriyor. Normalde bu ısırıktan sonra takip edip bindiriyor. Anlaşılan bugün balık keyifsiz, yani ikinci bir ısırığı yapmadı.

Bu arada Ambarlı isimli tekne güzel bir kaba lüfer aldı.

Bilal ARABACI: Biz yakalarsak böyle hemen atmayalım livara kameraya bir pozunu versin balık. Bu adamlar gayet olağan bir şey mi gibi hemen alıp atıyorlar.

Kadir USLU:  Aynen öyle çünkü çok olağan bir şey. İstavrit yakalamak gibi bir şey!

Lüfer Avı Teknikleri

Havanın durumuna, rüzgârın esmesine göre teknenin süratinin ayarlanması. 8 kulaç bıraktığımız misinanın suyun derinliğine göre ayarlanması gerekir. Biz buna balıkçı tabiriyle deriz ki: “yolunu suyunu ayarlamak lazım”. Dolayısıyla balığın hangi derinlikte gezdiğini muhtelif aralıklarla çaparide gibi yoklamak lazım. Bazen balık yukarda oluyor mesela 6 kulaçta gezmek gerekiyor. Balık dipte oluyor işte 8 kulaçta gezmek gerekiyorsa 9 kulaçta 10 kulaçta gezmek gerekiyor. Uzun oltacılığın esprisi bu.

Hırçın Balık Lüferin Son Çırpınışları

Hırçın Balık Lüferin Son Çırpınışları

Bilal ARABACI: İp gergin var mı? Hadi ilk balığımız ağbi rastgele.

Hırçın Balık Lüfere Hakim Olmak İçin Boğazlıyoruz

Hırçın Balık Lüfere Hakim Olmak İçin Boğazlıyoruz

Kadir USLU: Bak görüyorsun kanat çırpıyor. Böyle de boğazlıyoruz bunu. Normal bir lüfer bu. Livar’ın kapağını aç içine atalım. Bu da senin şansına. Siftah senden bereketi Allahtan. Öyle derler… hadi inşallah. Rastgele.

Önce yemi atıyoruz sonra yemin gelişine bakıyoruz yani yem sağlıklı çalışıyor mu diye? Şu hareketi yapması gerekiyor. Ondan sonra ilk önce 40 gram, sonra 80 gram ve en son 100 gram kurşunları bıraktıktan sonra 8 kulaç daha misina bırakıyoruz.

Sen ölçüp hesapladığın için işaretli. Burasının derinliğini bildiğim için balığın gezdiği derinliği tahmin ettiğim için şu anda orta su dediğimiz tahmini olarak 6-7 metrede geziyor balık.

Lüfer Nasıl Yakalanır?

Vurdu balık, zil ötecek. Şimdi çekerken balığın üstüne dönmemiz gerekiyor. Lüfer çok agresif bir balıktır. Üstüne dönmezsen hemen suyun üstüne çıkar. Suyun üstüne çıktığı anda da kafa atıp takımı koparır. Şu anda benim üzerime doğru yüzüyor.

Balık Vurdu Zil Ötecek

Balık Vurdu Zil Ötecek

Hoşt hoşt! Kudurmuş bu kudurmuş! İyi ki aşısını yaptırmışlar bunun ha! Yoksa bizi de kudurtacak. Bak bak bak bak!

Hırçın Balık Lüfer Tekneye Çekilirken

Hırçın Balık Lüfer Tekneye Çekilirken

Bilal ARABACI: Muazzam bir olay ya!

Kadir USLU Kaba Lüfer

Kadir USLU Kaba Lüfer

Kadir USLU: Aynı boyda bir lüfer. Kaba lüfer. Yok lüfer, kaba lüfer demeyelim de sallamayalım.  Yani balıkçı daha doğrusu avcı yalan söylemez atar değil mi?

Bilal ARABACI: Doğru! Bravo ağbi Rastgele!

Kadir USLU: Livarın kapağını açıver.

Bilal ARABACI: Yanına bir arkadaş geldi o da sevindi!

Kadir USLU: Şimdi biz yerimizi bulduk. Üç aşağı beş yukarı iki balığı da aynı yerde aldık. Demek ki biz buralarda seyir yapacağız. Bizim suyumuz burası.

Lüfer Avının Püf Noktaları

Doğru zamanda doğru yerde olmak lazım. Bu da doğru seçim.  Yemin kesinlikle çok taze olması gerekiyor. Dediğim gibi güzel şekilli kesmek gerekiyor. Balık hızlı olduğu zaman fark etmiyor. Bayatını da yiyor bilmem nesini de yiyor ama sonuç itibariyle balığın yokluğunda çok seçiyor balık.

Kadir USLU: Vuracak bak vurdu gördün mü? Bu çok büyük bir balık.

Bilal ARABACI: Ne oldu orada ya? Heyt be! Bravo ağbi.

Kadir USLU: 5 vuruş 3 balık. Doğru mu?

Bilal ARABACI: Evet, çok güzel.  Bu da çok güzel büyük bir balık.

Kadir USLU: Bu bir kaba lüfer. Yani lüferin büyüğü. Livar’ın kapağını açıver, o kapak açık kalsın. Kısmetimizi kapatmayalım.

Bilal ARABACI: Etti mi 3. Çok güzel.

Kadir USLU: Lüfer vurduğu zaman aralıksız çekmen gerekiyor. Boşluk verirsen, kopma ihtimali var. Tabi kafayı vuruyor. Suyun üstüne çıkıyor. Takımı koparıyor veya ağzı yırtılıyor kendini bırakıyor. Hırçın bir balık olduğu için bu hususlara dikkat etmekte fayda var. Çok akıllı çok agresif bir balıktır Lüfer.

Agresif Akıllı Balık Lüfer Yemi Isırdı Kaçtı

Agresif Akıllı Balık Lüfer Yemi Isırdı Kaçtı

Bak karşımızdaki tekne Kırlangıç çekiyor. Kepçeledi bak. Aldı kırlangıcı gördün mü? Bu arada bize de balık geldi. Gevşek davranınca balığı kaçırdık. Diğer teknenin çektiği kırlangıç balığını kameraya çekelim derken oltamıza vuran lüferi kaçırdık. Yemi vaziyeti malum, hırpalanmış.

Adil ağbinin gezdiği yer kırlangıç bölgesidir. Arkadaş oltacıdır. Dibe yakın kullanıyor oltasını. Dibe yakın kullandığı için kırlangıç da dip balığı olduğu için büyük balık yakalama şansın daha fazla. Tabi bu durumda oltayı yere takıp koparma riskin de daha fazla. Avantaj olduğu gibi dezavantajı da var.

İşaret Parmağı İle Misinayı Hafifçe Çekiş Hareketine Kıskandırma Denir

İşaret Parmağı İle Misinayı Hafifçe Çekiş Hareketine Kıskandırma Denir

Şu hareketi yapıyoruz. Balıkçı tabiri ile buna kıskandırma derler. Güzel bir balık geliyor.

Bilal ARABACI: Bu sefer var ve kaçırmayacağız değil mi?

Kadir USLU: Kaçırma lüksümüz yok artık. Yeter bu kadar gevşek davrandığımız.

Of of of of of…. Kafa atıyor kafa! Fena! Bir de akıllı üstüme geliyor, çulluk gibi.

Bilal ARABACI: Aman var ya korkum kaçacak diye. Helal olsun ağbi. Evet, içeri kaçtı. Hırçın çocuk!

Kadir USLU: Kurban mı kestin be mübarek be!

Günün dördüncü ve son lüferi de livara girer.

Kadir USLU: Balıkta insan o kadar yoğunlaşmıştır ki selam vermeye bile üşenir adam. Esnaf, sanayici, ticaret erbabı meslek erbabı insanlar denizi çok sever, suyu sever. Çünkü rahatlıyor. Huzuru buluyorlar.  

Yeter ki gel bana senede bir gün!

Kadir USLU ayrılırken toplanma öncesi denizdeki diğer balıkçılara şaka yollu takılır: Sizi kofana çarpsın inşallah kofana çarpsın sizi!

Olta Takımını Denizin Tuzlu Suyundan Arındırmak İçin Tatlı Su İle Yıkıyoruz

Olta Takımını Denizin Tuzlu Suyundan Arındırmak İçin Tatlı Su İle Yıkıyoruz

Bilal ARABACI: Takımı niye tatlı suyla yıkıyorsun?

Kadir USLU: Oltaları çantamıza koyacağımız için deniz suyunun mümkün olduğu kadar etkisini gidermek için. Hatta ben mantara da takmıyorum mantarın içinde pas yapmasın diye. Bu şekilde bırakacağız ve gidene kadar kuruyacak.

Lüfer Nasıl Temizlenir?

Şimdi temizleme faslı. Ortadan ikiye yardın.

Balığın Sırtındaki Kanı Temizlemek Lezzet İçin Önemli Bir Ayrıntıdır

Balığın Sırtındaki Kanı Temizlemek Lezzet İçin Önemli Bir Ayrıntıdır

Kadir USLU: Balığı niye denizde temizliyoruz? Çünkü balığı yiyeceğiz biraz sonra. Deniz suyuyla temizleyeceğiz yıkayacağız. Ondan sonra deniz suyuyla yıkanmış balığı mangala koyacağız. Deniz suyuyla yıkanmış balığın kendine has çok özel bir lezzeti olacak.

Balığı Deniz Suyu İle Temizlemek Lezzet İçin Önemli Bir Ayrıntıdır

Balığı Deniz Suyu İle Temizlemek Lezzet İçin Önemli Bir Ayrıntıdır

Küçük bir ayrıntı: Balığın sırtında olan kanı muhakkak almamız gerekiyor. Kanını almazsak balığın bütün lezzetini bozar. Ağzınıza geldiği zaman bu pişmiş kan bütün balık yeme keyfinizi kaçırır.

Bilal ARABACI: Balıkların üzerindeki pullarını bıçakla hafifçe kazıyorsun ve gövdenin iki tarafını da bıçakla boydan boya çiziyorsun, neden?

Kadir USLU: Pişirirken daha çabuk pişsin ve ısı balığın etine daha kolay yayılsın diye. Öyle derler!

Kadir USLU kazasız belasız keyifli bir balık avı yapmanın neşesiyle, teknenin kornasını çalar ve şöyle der: Kaz sürüsü bile iner bu kornanın sesine!

Lüfer Balığı Nasıl Pişirilir?

Balıkları elektrikli ızgara ile yapıyorsun. Izgaranın altına alüminyum folyo serdin ve folyonun üzerine bir miktar su boşaltıyorsun ve ızgara telini yerleştiriyorsun. Balıkları pişirmek için ızgaraya koymadan önce üzerlerine peçete yardımıyla iki tarafına da hafifçe zeytinyağı sürüyorsun, neden?

Pişirmek İçin Izgaraya Atmadan Önce Balığa Hafifçe Zeytinyağı Sürmek Farklı Lezzet Katar

Pişirmek İçin Izgaraya Atmadan Önce Balığa Hafifçe Zeytinyağı Sürmek Farklı Lezzet Katar

Kadir USLU: Bunu ben mangalda da tavsiye ediyorum. Benim damak tadıma uyuyor. Bu şekilde yapıp yedirdiğim arkadaşlarımız da, aile dostlarımız da çok beğeniyor. Farklı bir lezzet olduğunu söylüyorlar.

Breh breh breh breh! Taze balığında pişmesi bir başka oluyor.

Taze yumurtanın soyulması zor olduğu şekliyle balık taze olduğu için ızgaradan tabağa alırken dikkatli olmak gerekiyor çünkü dağılabiliyor.

Lüfer Çok Lezzetli Bir Balıktır Afiyet Olsun

Lüfer Çok Lezzetli Bir Balıktır Afiyet Olsun

Bilal ARABACI: Ellerine sağlık ağbi. Harika gözüküyor.

Lüfer En Lezzetli Balıklardan Biridir Afiyet Olsun

Lüfer En Lezzetli Balıklardan Biridir Afiyet Olsun

Kadir USLU: Av dostlarımızla hem avımızı hem masamızı aşama aşama son şekline kadar paylaşmak istedik. Paylaşmak güzel şeydir. Bu vesileyle bütün avcı dostlarımıza, bütün avlarında kara deniz uçan kaçan bütün avlarında rastgelsin diyorum. Herkese rastgele.

Kadir USLU - Herkese Rastgele

Kadir USLU – Herkese Rastgele

 

Lüfer Avı 2013 İstanbul/Pendik Bilal ARABACI

Lüfer Avı 2013 İstanbul/Pendik Bilal ARABACI

***

Her türlü soru, görüş, öneri ve eleştirilerinizi bilalarabaci@yahoo.com e-posta adresimden bana iletebilirsiniz.

Bu lüfer avı videosunu izlemek ve diğer videolarıma göz atmak isteyenler YouTube.com/bilalarabaci adresinden video kanalıma ulaşabilirler.

Unutmadan… Önce Emniyet Sonra Hareket. Herkese kazasız belasız bol avlar dilerim, rastgele!

Tags: , , , , ,


Yazar Hakkında

Av tutkunu, doğa hayranı, silah ve atış meraklısı, güvercin sever, amatör film yapımcısı, profesyonel bilgisayar ve internet kullanıcısı, İngilizce çevirmen, yazar.