Güvercinler guvercin-filmi-izle-resim-620-350

Yayınlanma Tarihi Mayıs 12th, 2015 | Yazar bilalarabaci

0

Güvercin Filmi İzle Flying Home

Güvercin Filmi İzle

Flying Home

videoyu izlemek için önizleme resmine tıklayınız.

Dini inanışımıza göre, kuşları beslemek ve tedavi etmek iyi bir davranış, Allah’ın gözünde yer edinildiği düşünülür. Ve Kureyş’ten kaçtığında Hz. Muhammed’e güvercinler yardım etmiş. Bunu sana söylüyorum çünkü pek çok insan bir Şeyh’in tutkulu bir güvercin besleyicisi olduğuna inanmakta zorlanıyor.

Duyduğuma göre Mike Tyson’da böyleydi. Buna inanmak da zor. Kuşlarımın yanındayken, onların benim iyi yönlerimi ortaya çıkardığını hissediyorum. Eminim Bay Tyson da bu şekilde hissediyordur. Daha önce Bay Walden’la konuşmuştum, şirketinizle ilgilenmiyorum.

Çıkardıkları sesleri sevdim. Rahatlatıcı değil mi? Oldukça. Hiç merak ettiniz mi güvercinler neden barışın, sevginin ve iyi niyetin sembolüdür? Onları her zaman ellerimle tutuyorum ve gözlerinin içine bakıyorum, sanki neden olduğunu anlıyormuşum gibi. Onlarla ilgilenmek, bu asil kuşların yarıştığını izlemek beni dünyanın en mutlu adamı yapıyor.

Güvercinleri nasıl yarıştırıyorsunuz? Daire içinde filan mı dönüyorlar? Hayır. Düz bir çizgide kendi güvercinliklerine doğru uçuyorlar. Dünyadaki en fantastik yarış Barselona Uluslararası yarışıdır. Kuşlar evlerine geri dönmek için 1500 kilometreden fazla uçmak zorundalar. Düşünebiliyor musun? Böyle küçük bir kuş için uzun bir yol. Gerçekten. Bu mesafeyi kat etmeleri 2 tam günlerini alır. Barselona yarışı dayanıklılığın simgesidir, diğer bir deyişle irade, ilahi bir aşk. Aşk? Evet. Çünkü kuşlar geride bıraktıkları bir şey için eve geri uçuyorlar. Sevdikleriyle mümkün olduğunca çabuk kavuşmak istiyorlar. Bir gün o yarışı kazanmak benim hayalim. Bunun için ne lazım? Doğru kuş. Ve siz ona sahip değilsiniz? Hayır. Çok çook inatçı bir adam olan Jos Pauwels sahip. Ona yüksek bir meblağ ödemeyi teklif ettik ama o satmayı kabul etmedi.  Neden? Bilmiyorum. Nerede o, Pauwels? Flanders, Belçika’da. Daha önce duymuş muydun? Güya atalarımdan biri 1. Dünya Savaşı’nda orada ölmüş.  Sizin için bir şey yapmama izin verin. Şirketimize güvenebileceğinizi size kanıtlamama izin verin. O kuşu size getireyim. Sana söylemiştim, bu olamaz. Hatta iyisi mi size sıkı çalışma ve kararlılıkla WFG’nin yapamayacağı bir şey olmadığını size kanıtlayayım. Horizon’la anlaşma imzalamak üzereyim. O zaman hızlı hareket etsem iyi olacak.

…o köy doktoruydu. Ondaki şampiyon kumru, Şeyh’in istediği güvercin, Wittekop. Bu onun torunu, Isabelle. Gent Üniversitesi’nde öğrenci. Kızın annesi Hollanda’ya taşınmış, şimdilerde Jos’da yaşıyor.

Onlar ne yapıyor? Şöyle ki, tüm güvercinlerde onların bilgilerinin yer aldığı çip yüzükler var. Şuradaki iri adam, o çip yüzüklerdeki bilgileri tarıyor. Ve ondan sonra, güvercin resmen bir yarışta oluyor. Kuşlar nakliye kafeslerinde bir araya geliyor ve yarışın başlangıç noktasına götürülüyorlar ki orası da, Amiens. Fransa’da. Buradan ne kadar uzakta? İki yüz kilometre kadar. Bak. O Wittekop. Büyük babamın favori kuşu. Sonra ne oluyor?  Bu gece, kamyonlar tüm kuşları Amiens’e götürmek için yüklenecek ve yarın saat on civarında kuşların hepsi aynı anda serbest bırakılacaklar. Binlercesi. Eve ilk geri dönen kazanacak. Gerçek bir şampiyon kumru çok değerli olabilir. İki yüz bir Euro’nun üzerinde. Eminim arkadaşın bu sporun finansal yönüyle hiç ilgilenmiyordur. Ah, aslında büyüleyici buldum efendim. Daha fazlasını öğrenmek isterim. Ona güvercinliğini göstermelisin. Yarın güzel bir öğle yemeği hazırlarım. Birlikte kuşların geri dönmesini bekleriz. Bu harika olur. Teşekkürler. Seni uyarıyorum, bu oldukça sıkıcı.

Bayanlar baylar, Barselona Uluslararası yarışına hoş geldiniz. Yılın en önemli yarışı, 33000 (otuz üç bin) güvercin katılımıyla başlıyor. Yarışın başlaması için dikkat, beş, dört, üç, iki, bir.

Cher Ami’nin kim olduğunu biliyor musun? Hayır. Cher Ami savaşın ünlü güvercinlerindendi. Birinci Dünya Savaşı sırasında 600 (altı yüz) İngiliz askerinin hayatını kurtardı. Bu akıl almaz bir hikâye. İngiliz askerleri, onlar düşman topraklarında kaybolmuşlardı ve tek hayatta kalma umutları onların son güvercinleriydi, Cher Ami. Almanlar, kuşun uçtuğunu gördüler ve ona ateş açtılar ve birçok kez ateş ettiler, ama Cher Ami uçmaya devam etti. Karargaha vardığında, kuşun gözünün bir tanesi çıkmıştı, kurşunlardan biri göğsündeydi ve mesaj kapsülünü taşıyan bacağının büyük kısmı da kopmuştu. Ama askerler kurtarıldı. Cher Ami’ye Onursal Hizmet Madalyası verildi, sonra da kuş öldü. Buradaki mezarlığa onun onuruna, küçük bir heykel dikildi. Büyük-büyükbabanın da orada yattığına inanıyorum.

Savaş Kahramanı Gazi Güvercin, Cher Ami

Savaş Kahramanı Gazi Güvercin, Cher Ami

Tags: ,


Yazar Hakkında

Av tutkunu, doğa hayranı, silah ve atış meraklısı, güvercin sever, amatör film yapımcısı, profesyonel bilgisayar ve internet kullanıcısı, İngilizce çevirmen, yazar.