Atış-Silah en-sevdigi-silah-av-tufegi-tom-knapp-resim-620-350

Yayınlanma Tarihi Ağustos 19th, 2014 | Yazar bilalarabaci

0

En Sevdiği Silah Av Tüfeği – Tom Knapp

En Sevdiği Silah Av Tüfeği – Tom Knapp

İlk olağanüstü nişancımız bir gösterici, Tom Knapp ile tanışın. Tom, sponsoru olan bir gösteri atıcısı. Gösteri atıcıları yalnızca nişancı değillerdir. Onlar aynı zamanda gezgin satıcı, oyuncu ve her şeyden önce gösteri ustasıdır. Tom, benzersiz bir atıcı.

Videoyu izlemek için önizleme resmine tıklayınız.

Tom Knapp: “Gösteri atıcısı o kadar nadir hatta eşsizdir ki insanlar gösterinin içinde olmak isterler. Sizi ve bayrağımızın renklerini selamlıyorum. Kansas’ın batısında nüfus seyrektir ama burada gösteri yaptığında insanlar izlemek için kilometrelerce yol gelir. Eğer izleyiciyi 1 saat boyunca eğlendirebiliyorsanız, kimse çıkıp gitmiyorsa, işinizi oldukça iyi yapıyorsunuz demektir.”

Tom Knapp: “Tüyleri yolunmuş tavuğa bakın. Hey, işte tavuk orada. Ne diyorsunuz buna? Güzel oldu değil mi? Teşekkür ederim. Sağ ol.”

Tom, gösterisindeki en zor atışlardan birini gerçekleştirecek. 8 hedefi av tüfeğiyle havada vuracak.

Tom Knapp: “İşte başlıyoruz. 1 atışta 2 tane doğru değil. Bunun düzgün olması için her şey yolunda gitmeli. Hadi bakalım. Başlıyoruz. Bu gördüğünüz sekizinciydi.”

Tom’un atıcılık konusundaki keskin zekâsı filmlerdeki kovboyları akla getiriyor. Bu yüzden Hollywood Western’lerinin altın çağının en büyük başarılarından biriyle ona meydan okuyacağız. Winchester ‘73 adlı filmde James Stewart’ın canlandırdığı karakterin pulla kaplı bir yüzüğün içinden ateş etmesi gerekiyordu.

Winchester ’73 (1950): “Ateş ederek posta pulunda delik açacak.”

Böylece nişancılık yarışmasını kazanacaktı.

Winchester ’73 (1950): “İşte, kazanan!”

Bu bir Hollywood hilesi değildi. Efsanevi nişancı Herb Parsons tarafından gerçekleştirilen inanılmaz derece zor bir atıştı. Peki, günümüz nişancıları aynını kameramızın karşısında yapabilir mi?

Tom, Winchester ’73 filmindeki gibi mermiyi puldan geçirmeye çalışacak. Vida pulunu havaya fırlatıp yere düşmeden önce bir tek mermiyi delikten geçirmeye çalışacak. Bu, havada duran iğneye iplik geçirmek kadar zor. Hataya yer yok. Tom, tüfekle bir noktaya nişan almayı biliyor.

Tom Knapp: “Ne dersiniz buna?”

Bu atış için Tom, eskiden vahşi batıdaki avcıların gözdesi olan tek atışlı, döner bloklu Winchester tüfeğinin bir kopyasını kullanacak.  Tüfekte 22 kalibrelik mermi var. Bu merminin çapı, vida pulundaki deliğin yaklaşık yarısı kadar. Mükemmel bir atış olacak.

Tom Knapp: “Son hedefinizi fırlatırsınız ardından da pompalı tüfekten çıkan boşlara ateş edersiniz.”

Tom bu deneme için tüfek kullanacak olsa da aslında en sevdiği silah av tüfeği. Hem pompalı hem de yarı otomatik olanları kullanıyor.

Tom Knapp: “Bu geri tepme ataleti ile çalışıyor. Yani, burada bir mekanik sistem var ve sık sık temizlenmesi gerekmiyor. 12 kalibrelikle yılda 40 ya da 50 Bin kez atış yaparken temizlemeye zaman ayıramam.”

Tom, av tüfekleri arasında seçim yapmakta zorlanıyor. Bu nedenle bazen ikisini de kullanıyor.

Tom Knapp: “Bu benim Ördek silahım, bu da Kaz silahım. Eğer 2 Ördek ve 1 Kaz görürsem, Ördek silahımla önce Ördekleri vururum, bum bum. Sonra silahı bırakır Kaz silahı alır ve Kaz’ı vururum. Nasıl olduğunu göstereyim. İşte 2 Ördek ve 1 Kaz. Bunu yapmak için çok hızlı olmalısınız. Çünkü hızları saniyede 27 metre.”

Tom, zorlanmamış gibi görünüyor ama aslında bu gördüğünüz bir nişancının eğitilmiş becerisi.

Tom Knapp: “Hedefin görüntüsünü yakalayabiliyorum, bu hissi geliştirdim. Bütün atışlarım temelinde de bu formül yatıyor. Elbette tüfeğimin arpacığı önemli ama öncelikle hedefe odaklanıyorum. Bu görüntüleri yakalayabiliyorum. Hızla değerlendirebiliyorum ve bunu tüfeği başımın üstünde ters tutmak gibi pozisyonlarda da yapabiliyorum. Bu ateş etmek için zor bir pozisyondur ama görüntüyü ateş ettiğiniz hedef açısından kavradığınızda her şey mümkün hale geliyor ve böylelikle hedefi vurabiliyorsunuz.”

Tom Knapp: “Hedeflerden birini alın ve omzunuzun üzerinden fırlatın.”

Tom, seyircileri heyecanlandıran ve etkileyen gösteri atıcılarından biri. Bu, az bulunan kayıt keskin nişancıların inanılmaz becerilerinden bazılarını gözler önüne seriyor. Bunların içinde Ed McGivern dünyanın gelmiş geçmiş en hızlı silah kullananlarından biriydi ve Remington gösteri atıcılarının en iyisiydi. Karı koca Adolf ve Plinky ise muhteşem Topperwein’lar olarak ün salmışlardı. Gösteri atışlarının kökeni 19. Yüzyıla, bu sporda isabet kadar dayanıklılığın da önemli olduğu zamana uzanır.

(…)

Ama 20 yıl kadar sonra 1930’larda yeni bir çadır yıldızı ortaya çıktı, Herb Parsons.

Tom Knapp: “İlham kaynağım Herb Parsons’dı. Bence en renkli ve en iyi gösteri yapan kişi elbette oydu.

Herb Parsons: “Bir patatesi al onunla başlayalım.”

Bir gösteriye 12 silah getiren bir adamdı. Bu silahlarla 50’den fazla şekilde ateş ederdi. 700’den fazla atış yapardı.

Herb Parsons: “Topu fırlat.”

Tıpkı Bogardus gibi Parsons’ın nişancılığı da inanılmazdı.

Herb Parsons: “Vitaminli olanlardan deneyelim.”

Ama seyircileri koltuklarına bağlayan aslında Parsons’ın karizmasıydı.

Dinamit yüklü.

Herb Parsons: “Bunlar bayağı kuvvetli vitaminler galiba.”

Lynn Parsons (Herb Parsons’ın Oğlu): “Eğer birinin 60-70 Bin tuğlayı bir tanesini bile ıskalamadan vurmasını izlerseniz bu bir gösteri sporu olarak hemen eskir. Ama beraberinde eğlence ve hareket de varsa o zaman ilginç ve eğlenceli hale gelir. Gerçek gösteri budur.”

Bu anlayış 150 yıldan eski bir geleneği sürdüren günümüz gösteri nişancılarında da hayat buluyor.

Tom, yakın çekim için hazır. Eski batı taklidi tüfeğiyle Tom, idolü Parsons’ın Winchester ’73 filmindeki ünlü atışını tekrarlamayı deneyecek. Hedefi ise bir vida pulunun deliği.

Tom Knapp: “Bu atış delikten geçti ama kenarı sıyırdı.”

Bu sekme sesi merminin pulu vurmasından kaynaklandı. Bir kez daha deneyelim.

Tom Knapp: “Tam delikten geçti.”

Şimdi de saniyede 20 Bin kare ile izleyelim. İşte beyaz perdeye layık bir atış.

Tags: ,


Yazar Hakkında

Av tutkunu, doğa hayranı, silah ve atış meraklısı, güvercin sever, amatör film yapımcısı, profesyonel bilgisayar ve internet kullanıcısı, İngilizce çevirmen, yazar.