Genel avcilik-zavalli-hayvanlarin-oldurulmesi-degildir

Yayınlanma Tarihi Mart 25th, 2013 | Yazar bilalarabaci

Avcılık “Zavallı Hayvanları Öldürmek” Değildir

Avcılık “Zavallı Hayvanların Öldürülmesi” Değildir

Avcılık İle İlgili Önyargılara Cevaplar  

“Av tutkusu atavik bir içgüdüdür. Benim gibi bazı şanslı insanlarda diğerlerine göre daha gelişmiştir ve atalarımızdan kalma bir tutku olarak yaşar. Eski insanlar karınlarını doyurmak için mecburen avlanırken, zamanla hayvanların evcilleştirilmesi ve toplum yaşamındaki gelişimle, bu ihtiyaç, kazanılan paralarla bakkal ve kasaptan temin edilebilir hale gelmiş ve en tabii içgüdülerimizden olan avcılık güdüsü giderek körelmiştir. Ben ise, avcılık güdüsü körelmemiş o şanslı azınlıktanım. (…)
(…) Günümüzde avcılık bilinçsiz çevrecilerin hedefi haline geldi maalesef. Bu yüzden sürdürülebilir avcılık konusunda bir örnek vermek isterim, Amerika Birleşik Devletleri’nin kapladığı coğrafyada Kızılderililer zamanında 1 milyon geyik yaşarken, ABD’nin uyguladığı av programları sayesinde bugün bu sayı 52 milyona çıktı. (…)
(…) Her yıl lisanslı avcılar tarafından, 5 milyon geyik, belirlenmiş av mevsimlerinde avlanıyor. Bu avcılık faaliyeti sayesinde geyik nüfusu azalmıyor, artıyor; 300.000 Amerikalı da doğrudan bu sektörde rehber olarak çalışıyor. ABD’de, lisans ücretinden, av kıyafetlerine; silahlardan, avlanılan geyiklerin etlerinin aşevlerinde fakirlere yedirilmesine varan, 3 milyar dolarlık dev bir endüstri ortaya çıkmış durumda. (…)
(…) Neredeyse 80 yıl geyik avını yasaklayan ülkemizde ise, geyik neslinin tükenmeye yüz tuttuğunu çevreciler de biliyordur inşallah. Allah bizi cahillerden korusun. (…)”

Rıza Kutlu Işık  - Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Hayat Mücadele Değil Mücadele Hayattır” adlı kitabından alıntı

hayat-mucadele-degil-mucadele-hayattir-riza-kutlu-isik

Hayat Mücade Değil, Mücadele Hayattır – Rıza Kutlu Işık

***

“Eğer Doğa’ya geri dönme mutluluğunu tüm yoğunluğu ve saflığıyla tatmak istiyorsak, orada barınan vahşi yaratığın yoldaşı olmalı, onun düzeyine inmeli, ona benzemeye çalışmalı ve onun peşinden gitmeliyiz. Avcılık işte bu gizemli törenin adıdır.
İnsan avlanırken havanın tenini okşayıp geçmesinden ya da ciğerlerine dolmasından bambaşka bir haz duyar. Kayalar daha zengin bir anlatım, bitkiler türlü değişik anlamlar taşır. Bunların tüm nedeniyse iz peşinde ya da pusudaki avcının, açık seçik ortada ya da gizlenmiş ya da hiç görünmeyen avına ayağını bastığı toprak aracılığıyla bağlı olduğunu hissetmesidir. Avcı olmayan okuyucu özellikle bu son satırlar için yalnızca süslü sözler ya da düpedüz demagoji diyebilir. Ama avcı olan bilir bunu. Bilir ki avdayken tüm olayı avcıyla avı arasındaki bu büyülü eksen oluşturur.”

José Ortega y Gasset - İspanyol düşünür - “Avcılık Üstüne” adlı kitabından alıntı

jose-ortega-y-gasset-avcilik-ustune

“Avcılık Üstüne” – Jose Ortega y Gasset

***

“Ferhat’ın Şirin’e olan aşkının aynısını yüreklerinin derinliklerinde taşımayan yani, çetin sarplardan çekinen dağların tipi ve karından korkan, kışın yalnız başına mağarada gecelemekten ürken ve karlı uzun yolların daimi eziyetlerine katlanamayanlar mavzer veya çifteyi hiç ellerine almasınlar.”

Hayati Pirselimoğlu - Avcılıkta 40 Yıl” adlı kitabından alıntı

avcilikta-40-yil-hayati-pirselimoglu

Avcılıkta 40 Yıl – Hayati Pirselimoğlu

***

“Avcılık, sadece doğada becerilerimizi kullanmak değildir. Spor da hobi de değildir. Avcılık öldürmek hiç değildir…”

Kamil Üçbaş - Av Doğa Dergisi Editörü

kamil-ucbas-av-doga-dergisi

Kamil Üçbaş – Av Doğa Dergisi Editörü

 ***

“Diyeceksiniz ki: Neden vuruyorsunuz?
Örnekleyecek olursak: Çoban için en değerli varlık onun sürüsüdür. Bu çoban vakti zamanı geldiğinde sürüsünü keser, et ihtiyacını karşılar, satar, hasat alır ama her nedense o sürü çoğalır. Avcı bunun aynıdır. Avcının av hayvanlarını vurmasıyla av hayvanları bitmez, azalmaz. Avcı finans sağlarsa, avcı sayısı çoğalırsa, avcı derneklerinin sayısı çoğalırsa, av hayvanlarının sayısı da çoğalır.”

Mustafa Kerimoğlu - Yenibosna Avcı Derneği Başkanı

mustafa-kerimoglu-avcinin-vurmasiyla-bitmez

Mustafa Kerimoğlu – Yenibosna Avcı Derneği Başkanı

***

“Avlanmayan insanlar sizin avlanırken nasıl hareket ettiğinize bakarlar ve tüm avcıları sizin avda yaptıklarınız üzerinden yargılarlar. Eğer yanlış yaparsanız bütün avcıların adını kötüye çıkartırsınız. Eğer usullerine göre avlanırsanız geleneksel avcılığı iyi bir şekilde temsil edersiniz ve sürdürürsünüz. Bu sorumluluğu ciddiye alın.”

Dünyanın en büyük avcı tertiplenmesi Amerikalı
“Ördekler Sınırsız” (Ducks Unlimited) adlı teşkilattan bir çağrı.

ducks-unlimited-avci-cagrisi

Ducks Unlimited – Avcı’ya Çağrı

***

Bilinçsizce avcılığa karşı olan bir gazeteci yazarın yazısından alıntı resim: Amerikalı avcının dediği gibi “…Eğer yanlış yaparsanız bütün avcıların adını kötüye çıkartırsınız…” Fotoğrafa dikkat: sözde “avcı”nın avdan sonraki pozu. Ava saygı nerede?

ava-saygi-nerede-fotografa-dikkat

Bilinçsizce Avcılığa Karşı Olan Bir Gazetecinin Yazısından Alıntı

Derleme: Bilal Arabacı

Tags: , , , ,


Yazar Hakkında

Av tutkunu, doğa hayranı, silah ve atış meraklısı, güvercin sever, amatör film yapımcısı, profesyonel bilgisayar ve internet kullanıcısı, İngilizce çevirmen, yazar.Sayfa Başına Git ↑

Avcılık Avcılık